Post Image
17.7K

Tenisçi Dirseği (Lateral Epikondilit) Fizik Tedavi ve Egzersizleri

Yazının İçeriği

Lateral Epikondilit Egzersizleri

Lateral Epikondilit Fizik Tedavi ile ön kol kasları ve tendonları tekrarlayan hareketler sonucunda zarar görmesini ve dirsekte zamanla oluşan ağrı ve hassasiyeti tedavi ediyoruz. Bu yaralanan tendonlara yönelik kasların güçlendirilmesi ve germe hareketleri iyileştirme sonucu hızlandıracaktır. Egzersiz programının amaçları kas kuvvetinizi arttırmak ve günlük yaşam aktivitelerine, spora ve diğer aktivitelerinize erken dönmenize yardımcı olacaktır. Tenisçi Dirseği egzersizleri programı genellikle 6-12 hafta arasında sürmektedir. Tedavi programının içeriğine ve süresine fizyoterapistiniz karar verir. Bu egzersiz programını yaşam boyu, dirseklerinizin sağlığını korumak için uygulayabilirsiniz.

Lateral Epikondilit Hastalığı hakkında detaylı bilgi almak için bu linke tıklayabilirsiniz. https://www.fiziktedavihizmeti.com/lateral-epikondilit-nedir-nedenleri-ve-belirtileri-nelerdir.html

El Bileği Germe ve Güçlendirme Egzersizleri

Lateral Epikondilit Fizik Tedavi ve Egzersiz uygulamalarını lütfen Fizyoterapistinize danışan ve onun kontrolünde yapınız. Tenisçi Dirseği için hazırlanmış ve iyi gelen germe ve güçlendirme egzersizlerini sizin için aşağıda açıkladık.

El Bileği Fleksiyon Germe Egzersizi

Lateral Epikondilit Fizik Tedavi El Bileği Germe Egzersizi
El Bileği Fleksiyon Germe Egzersizi

Etkilenen kolunuzu öne doğru uzatın. Bir elinizle diğer elinizin avuç içinden arkaya doğru resimdeki görüldüğü gibi itin. Kolunuzun alt tarafında bir gerilme hissedeceksiniz. Onu hissedene kadar devam edin ve hissedince 15 saniye bu şekilde bekleyin. Dirseklerinizi kilitlememeye dikkat edin, hafif dirseğiniz açık olsun. Bu hareketi yaptıktan sonra bırakın elinizi eve eski haline dönerek tekrar yapmaya çalışın. 5 defa bu hareketi tekrar edin ve günde 4 defa yapın. Bu hareketten sonra aşağıdaki el bileği ekstansiyon egzersizlerini uygulamaya başlıyoruz.

El Bileği Ekstansiyon Germe Egzersizi

Lateral Epikondilit Fizik Tedavi El Bileği Ekstansiyon Germe Egzersizi
Tenisçi Dirseği El Bileği Ekstansiyon Germe Egzersizi

Bu hareket diğerinin tam tersi yönünde olacaktır. Yine kolumuzu öne doğru uzatıyoruz. Bu sefer elimizin içi vücudumuza bakacak şekilde diğer elimizin yardımıyla aşağı doğru büküyoruz. Bu sefer kolumuzun üst tarafında gerilme hissedene kadar büküyoruz ve burada 15 saniye gererek bekleterek, elimizi eski pozisyonuna geri getiriyoruz. Yine dirseğimizin kilitli olmamasına dikkat ediyoruz. Aynı şekil hareketi 5 defa tekrar ediyoruz ve günde 4 defa yapıyoruz. Yani 4 set 5 tekrar şeklinde. Haftada en az 5 gün yapılması gerekir. Her gün yapılmasını tavsiye ederiz.

El Bileği Ekstansiyon Güçlendirme Egzersizi

Lateral Epikondlit Fizik Tedavi El Bileği Ekstansiyon Güçlendirme Egzersizi
El Bileği Ekstansiyon Güçlendirme Egzersizi

Kolunuzu bir masanın üzerine el bileğiniz masa kenarından sarkacak şekilde koyun ve dirseğinizi 90 derece açıyla bükün. Elinize içi su dolu bir şişe veya dambell da alın ve el bileğimizin sırt tarafını kendinize doğru çekerek dambell yada su şişesini kaldırın ve 3 saniye bu pozisyonda durun ve bırakın. Bu hareketi yaparken herhangi bir yerden veya diğer elinizden destek almayın. Hareket 30 tekrar ve günde bir defa yapılacaktır.

El Bileği Fleksiyon Güçlendirme Egzersizi

Lateral Epikondlit Fizik Tedavi El Bileği Fleksiyon Güçlendirme
El Bileği Fleksiyon Güçlendirme

Kolumuzu tekrar bir masaya koyuyoruz el bileğimiz masadan sarkacak şekilde dirseği 90 derece açıyla koyuyoruz. Dambell yada su dolu şişeyi elimizle kavrıyoruz ve bu sefer elimizin sırt kısmı aşağı doğru bakacak şekilde elimizin içindeki dambell veya su şişesini elimizin iç tarafı bize bakacak şekilde kaldırıyoruz ve bu pozisyonda 3 e kadar sayıp bırakıyoruz ve yine hareketi tekrarlıyoruz. Hareket 30 tekrar ve günde bir defa ve haftanın 5-7 günü yapın.

Önkol Süpinasyon Güçlendirme Egzersizi

El Bileği Süpinasyon Güçlendirme
Güçlendirme 3

Dirseğiniz 90 derece bükülü, el bileğiniz masadan sarkacak şekilde elinize dambell yada su dolu şişeyi alın. Elinizin iç tarafa yana bakacak şekilde konumunuzu alın. Yana bakan elinizin iç tarafını yavaşça yukarı bakacak şekilde çevirin. Daha sonra başlangıç pozisyonuna tekrar dönerek aynı hareketi 30 defa tekrarlayın. Ağrınızı arttırmadan egzersize devam edin. Günde 1 defa 30 tekrar olacak şekilde haftanın 5-7 günü yapın.

Parmak Fleksiyon Güçlendirme Egzersizi

Parmak Güçlendirme Egzersizleri
Parmak Güçlendirme

Bu egzersize yukarıdaki güçlendirme egzersizleri yapıldıktan sonra başlayın. Avucumuza sığacak kadar ne çok sert nede çok yumuşak olmayan bir top alıyoruz. Topu elimizle sıkıyoruz ve bırakıyoruz. İlk başta yumuşak top ile başlayabiliriz daha sonra parmak kasları güçlendikçe daha sert bir topa geçebilirsiniz. Bu şekilde bütün parmak kaslarımızı çalıştır ve güçlendirmiş oluyoruz. 10 defa bu hareketi yapıyoruz ve hergün 1 defa haftada 5-7 gün yapıyoruz. Parmak egzersizinden sonra aşağıdaki lastik ile parmakları yana doğru açma egzersizini yapıyoruz.

Parmak Abdüksiyon Güçlendirme Egzersizi

Parmakları Güçlendirme Egzersizi
Parmakları Güçlendirme

Topla yapılan egzersizden sonra parmaklarımızı bir lastik içine geçiyoruz. Lastik içindeki parmaklarımızı yana doğru açmaya çalışıyoruz ve daha sonra başlangıç pozisyonuna geri dönüyoruz. Lastiği tüm parmaklarımızı çaprazlayarakta yerleştirebiliriz. 10 defa bu hareketi tekrar ediyoruz ve haftada en az 5 defa yapıyoruz.

Eve fizik tedavi için iletişim sayfamızdaki numaradan bize ulaşabilirsiniz. Merak ettiklerinizi yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın