Post Image
14.9K

Lateral Epikondilit Nedir ? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir ?

Lateral Epikondilit, genellikle “tenisçi dirseği” olarak bilinen, dirseğin dış (lateral) kısmındaki kemiğe bağlanan tendonları içeren ağrılı bir durumdur.Tendonlar kasın gücünü kemiğe iletir.Tendonlar kasın gücünü kemiğe iletir.Bu durumda yer alan kas, ekstansör karpi radialis brevis, el bileğini düzeltmeye ve dengelemeye yardımcı olur.Lateral epikondilit ile, tendonun yapışmasının dejenerasyonu, o bölgenin zayıflamasına ve bölgeye daha fazla stres bindirmesi görülür. Kaldırma, kavrama ve tutma gibi bu kasın aktif olduğu aktivitelerle ilişkili ağrıya yol açabilir. Tenis gibi sporlar genellikle bununla ilişkilendirilir, ancak problem birçok farklı aktivitede ortaya çıkabilir.

Dirseğin etrafında bulunan bileği ve ön kolu hareket ettiren bir veya daha fazla tendonun iltihaplanmasıyla sonuçlanır. İltihaplanma süreci devam ederse tendonlar daha sonra yıpranma ve aşınma değişikliklerini gösterebilir, tendon dokusu kalınlaşır veya şişer. Ekstansör karpi radialis brevis kasında yaygın olarak görülmektedir.Benzer bir ağrı dirseğin dış kısmında değilde iç kısmındada  hissedilebilir. Bu farklı tendonları etkilediği için ‘golfçü dirseği’ olarak adlandırılır.

Lateral Epikondilit Belirtileri ve Nedenleri
Lateral Epikondilit Belirtileri ve Nedenleri

Lateral Epikondilitin Belirti ve Nedenleri

Ağrı, hastaların lateral epikondilit için tıbbi değerlendirme yapmasının birincil nedenidir. Ağrı, dirseğin dış tarafında, lateral epikondil olarak bilinen kemik bölgesinin üzerinde bulunur. Bu alan dokunuşa hassas hale gelebilir. Ağrı ayrıca kavrama veya kaldırma gibi tendonun üzerine baskı yapan herhangi bir aktivite ile de artar. Aktivite ile ağrı genellikle dirsekte başlar ve ön koldan elinize kadar yansıyabilir. Bazen, dirseğin herhangi bir hareketi ağrılı olabilir. Ağrı dışında, Sabah kalktığında tutukluk hissi görülür. Dirsekte ısı artışı, şişlik ve kızarıklık oluşur.

Lateral Epikondilit en sık 30 ila 50 yaş arasındaki bireyleri etkiler, ancak her yaşta ve hem erkek hem de kadınlarda ortaya çıkabilir.

Lateral Epikondilitin bazı potansiyel nedenleri:

  • Aşırı kullanım: Bu hem iş hem de işle ilgili olabilir. Aşırı kullanım, et kesme, sıhhi tesisat, boya, oto-mekanik işler vb. “Tekrarlayan” kavrama ve kavrama faaliyetlerinden kaynaklanabilir. Özellikle ev hanımlarında tekrarlayan hareket ev işlerinde fazla olduğundan çoğunlukla Tenisçi Dirseği görülmektedir. Örneğin, bir tesisat ustası düşünün sürekli aletlerle muslukları açtığını hep aynı hareket yapıyor ve bunu sık tekrarlıyor. Ev hanımınında da bu durum aynıdır. Sürekli bu kası çalışan tekrarlı ve sık hareket sonucunda oluşabilmektedir. 
  • Travma: Daha az yaygın olmasına rağmen, dirseğe doğrudan darbe geldiğinde dejenerasyona yol açabilecek tendonun şişmesine neden olabilir. Bu, dirseği aşırı yaralanmaya karşı daha duyarlı hale getirebilir.

Tenişçi Dirseği Test

Lateral Epikondilit Testi, Bir elle hastanın ön kolunu sabitleyip hastadan elini yumruk yapması istenir ve bileğini kaldırması istenir. Diğer elimizle hastanın kaldırdığı bileğini indirmeye çalışırız. Hastanın Tenisçi Dirseği varsa, Dirsekte ani ve şiddetli bir ağrı duyacaktır.

Tenisçi Dirseği hastalığı hakkında sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından sorarak yada iletişim kısmından bizimle irtibata geçebilirsiniz. Epikondilit için Evde Fizik Tedavi almak için lütfen bizimle irtibata geçin.

Lateral Epikondilit Hastalığı Fizik Tedavi ve Egzersizleri için bu yazımızı okuyabilirsiniz. https://www.fiziktedavihizmeti.com/tenisci-dirsegi-lateral-epikondilit-fizik-tedavi-ve-egzersizleri.html

1 Yorum

    Tahir Karakurt

    Hem iş hem de işle alakalı

    4 Eylül 2020 Yanıtla

Bir yanıt yazın